HONDA Accord2.2DTEC Sed specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
212 km/h
Top speed
1 610 kg
Curb weight
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 10.76 kg/HP |
| Displacement | 2 199 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N22B1 |
| Curb weight | 1 610 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 725 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 150.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 95V: 6 1/2x16 DP55/50 |
| Tires (option) | 225/50R17 95V: 7 1/2x17 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 26/05/2008 |
| Type approval no. | 1HA307 |