HONDA ADV350A specifications — approved in Switzerland
29.2 HP
Max power
31.5 Nm
Max torque
133 km/h
Top speed
261 kg
Curb weight
6XB177
| Power | 29.2 HP (21.5 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 31.5 Nm @ 5 250 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 8.94 kg/HP |
| Displacement | 330 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | s |
| Engine | NF13E |
| Curb weight | 261 kg |
| Gross weight | 368 kg |
| Length | 2 200 mm |
| Width | 2 200 mm |
| Height | 1 295 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 81.0 g/km |
| Consumption | 3.50 l/100km |
| Tires | AV= 120/70-15 56P: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 140/70-14 62P: 4.00x14 |
| Manufacturer | HONDA ITALIA INDUSTRIALE S.P.A, I-66040 PIAZZANO DI ATESSA |
| Approval date | 25/09/2025 |
| Type approval no. | 6XB177 |
6XB101
| Power | 29.2 HP (21.5 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 31.5 Nm @ 5 250 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 8.94 kg/HP |
| Displacement | 330 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | s |
| Engine | NF13E |
| Curb weight | 261 kg |
| Gross weight | 368 kg |
| Length | 2 200 mm |
| Width | 2 200 mm |
| Height | 1 295 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 81.0 g/km |
| Consumption | 3.50 l/100km |
| Tires | AV= 120/70-15 56P: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 140/70-14 62P: 4.00x14 |
| Manufacturer | HONDA ITALIA INDUSTRIALE S.P.A, I-66040 PIAZZANO DI ATESSA |
| Approval date | 20/05/2025 |
| Type approval no. | 6XB101 |
6HA749
| Power | 29.2 HP (21.5 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 31.5 Nm @ 5 250 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 8.94 kg/HP |
| Displacement | 330 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | s |
| Engine | NF13E |
| Curb weight | 261 kg |
| Gross weight | 368 kg |
| Length | 2 200 mm |
| Width | 2 200 mm |
| Height | 1 295 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 81.0 g/km |
| Consumption | 3.50 l/100km |
| Tires | AV= 120/70-15 56P: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 140/70-14 62P: 4.00x14 |
| Manufacturer | HONDA ITALIA INDUSTRIALE S.P.A, I-66040 PIAZZANO DI ATESSA |
| Approval date | 21/11/2024 |
| Type approval no. | 6HA749 |
6XA944
| Power | 29.2 HP (21.5 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 31.5 Nm @ 5 250 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 8.94 kg/HP |
| Displacement | 330 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | s |
| Engine | NF13E |
| Curb weight | 261 kg |
| Gross weight | 366 kg |
| Width | 2 200 mm |
| Height | 1 295 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central - latéral |
| CO₂ | 79.0 g/km |
| Consumption | 3.40 l/100km |
| Tires | AV= 120/70-15 56P: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 140/70-14 62P: 4.00x14 |
| Manufacturer | HONDA ITALIA INDUSTRIALE S.P.A, I-66040 PIAZZANO DI ATESSA |
| Approval date | 16/08/2024 |
| Type approval no. | 6XA944 |
6XA921
| Power | 29.2 HP (21.5 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 31.5 Nm @ 5 250 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 8.94 kg/HP |
| Displacement | 330 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | s |
| Engine | NF13E |
| Curb weight | 261 kg |
| Gross weight | 366 kg |
| Width | 2 200 mm |
| Height | 1 295 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central - latéral |
| CO₂ | 79.0 g/km |
| Consumption | 3.40 l/100km |
| Tires | AV= 120/70-15 56P: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 140/70-14 62P: 4.00x14 |
| Manufacturer | HONDA ITALIA INDUSTRIALE S.P.A, I-66040 PIAZZANO DI ATESSA |
| Approval date | 12/07/2024 |
| Type approval no. | 6XA921 |
6HA704
| Power | 29.2 HP (21.5 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 31.5 Nm @ 5 250 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 8.94 kg/HP |
| Displacement | 330 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | s |
| Engine | NF13E |
| Curb weight | 261 kg |
| Gross weight | 366 kg |
| Width | 2 200 mm |
| Height | 1 295 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central - latéral |
| CO₂ | 79.0 g/km |
| Consumption | 3.40 l/100km |
| Tires | AV= 120/70-15 56P: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 140/70-14 62P: 4.00x14 |
| Manufacturer | HONDA ITALIA INDUSTRIALE S.P.A, I-66040 PIAZZANO DI ATESSA |
| Approval date | 09/12/2022 |
| Type approval no. | 6HA704 |
6HA685
| Power | 29.2 HP (21.5 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 31.5 Nm @ 5 250 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 8.94 kg/HP |
| Displacement | 330 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | s |
| Engine | NF13E |
| Curb weight | 261 kg |
| Gross weight | 366 kg |
| Width | 2 200 mm |
| Height | 1 295 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central et latéral |
| CO₂ | 79.0 g/km |
| Consumption | 3.40 l/100km |
| Tires | AV= 120/70-15 56P: 3.50x15 |
| Tires (option) | AR= 140/70-14 62P: 4.00x14 |
| Manufacturer | HONDA ITALIA INDUSTRIALE S.P.A, I-66040 PIAZZANO DI ATESSA |
| Approval date | 25/11/2021 |
| Type approval no. | 6HA685 |