HONDA ADV750 specifications — approved in Switzerland
58.6 HP
Max power
69.0 Nm
Max torque
168 km/h
Top speed
312 kg
Curb weight
6XB196
| Power | 58.6 HP (43.1 kW) @ 6 750 rpm |
| Torque | 69.0 Nm @ 4 750 rpm |
| Top speed |
| 168 km/h |
| Weight/power ratio | 5.32 kg/HP |
| Displacement | 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | m6a |
| Engine | RH21E |
| Curb weight | 312 kg |
| Gross weight | 441 kg |
| Length | 2 215 mm |
| Width | 2 215 mm |
| Height | 1 370 mm |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 86.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R17 58H: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 67H: 4.50x15 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 22/12/2025 |
| Type approval no. | 6XB196 |
6XB166
| Power | 58.6 HP (43.1 kW) @ 6 750 rpm |
| Torque | 69.0 Nm @ 4 750 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 5.32 kg/HP |
| Displacement | 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | m6a |
| Engine | RH21E |
| Curb weight | 312 kg |
| Gross weight | 441 kg |
| Length | 2 215 mm |
| Width | 2 215 mm |
| Height | 1 370 mm |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 86.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R17 58H: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 67H: 4.50x15 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 28/08/2025 |
| Type approval no. | 6XB166 |
6XB140
| Power | 58.6 HP (43.1 kW) @ 6 750 rpm |
| Torque | 69.0 Nm @ 4 750 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 5.32 kg/HP |
| Displacement | 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | m6a |
| Engine | RH21E |
| Curb weight | 312 kg |
| Gross weight | 441 kg |
| Length | 2 215 mm |
| Width | 2 215 mm |
| Height | 1 370 mm |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 86.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R17 58H: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 67H: 4.50x15 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 15/07/2025 |
| Type approval no. | 6XB140 |
6HA741
| Power | 58.6 HP (43.1 kW) @ 6 750 rpm |
| Torque | 69.0 Nm @ 4 750 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 5.32 kg/HP |
| Displacement | 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | m6a |
| Engine | RH21E |
| Curb weight | 312 kg |
| Gross weight | 441 kg |
| Width | 2 215 mm |
| Height | 1 370 mm |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 86.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R17 58H: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 67H: 4.50x15 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 25/09/2024 |
| Type approval no. | 6HA741 |
6XA878
| Power | 58.6 HP (43.1 kW) @ 6 750 rpm |
| Torque | 69.0 Nm @ 4 750 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 5.31 kg/HP |
| Displacement | 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | m6a |
| Engine | RH10E |
| Curb weight | 311 kg |
| Gross weight | 440 kg |
| Width | 2 215 mm |
| Height | 1 370 mm |
| Doors | central + latéral |
| CO₂ | 85.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R17 (58H): 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 (67H): 4.50x15 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 21/05/2024 |
| Type approval no. | 6XA878 |
6HA646
| Power | 58.6 HP (43.1 kW) @ 6 750 rpm |
| Torque | 69.0 Nm @ 4 750 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 5.31 kg/HP |
| Displacement | 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | m6a |
| Engine | RH10E |
| Curb weight | 311 kg |
| Gross weight | 440 kg |
| Width | 2 215 mm |
| Height | 1 370 mm |
| Doors | central + latéral |
| CO₂ | 85.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R17 (58H): 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 (67H): 4.50x15 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 21/10/2020 |
| Type approval no. | 6HA646 |
6HA569
| Power | 54.8 HP (40.3 kW) @ 6 250 rpm |
| Torque | 68.0 Nm @ 4 750 rpm |
| Top speed | 171 km/h |
| Weight/power ratio | 5.71 kg/HP |
| Displacement | 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | m6a |
| Engine | RC88E |
| Curb weight | 313 kg |
| Gross weight | 415 kg |
| Width | 2 245 mm |
| Height | 1 375 mm |
| Doors | central + latéral |
| CO₂ | 85.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R17 (58H): 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 (67H): 4.50x15 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 07/12/2017 |
| Type approval no. | 6HA569 |
6HA547
| Power | 54.8 HP (40.3 kW) @ 6 250 rpm |
| Torque | 68.0 Nm @ 4 750 rpm |
| Top speed | 171 km/h |
| Weight/power ratio | 5.71 kg/HP |
| Displacement | 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | m6a |
| Engine | RC88E |
| Curb weight | 313 kg |
| Gross weight | 415 kg |
| Width | 2 245 mm |
| Height | 1 375 mm |
| Doors | central + latéral |
| CO₂ | 85.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R17 (58H): 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 (67H): 4.50x15 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 02/02/2017 |
| Type approval no. | 6HA547 |
6XB165
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 65.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 6.55 kg/HP |
| Displacement | 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | m6a |
| Engine | RH21E |
| Curb weight | 312 kg |
| Gross weight | 441 kg |
| Length | 2 215 mm |
| Width | 2 215 mm |
| Height | 1 370 mm |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 86.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R17 58H: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 67H: 4.50x15 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 28/08/2025 |
| Type approval no. | 6XB165 |
6XB139
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 65.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 6.55 kg/HP |
| Displacement | 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | m6a |
| Engine | RH21E |
| Curb weight | 312 kg |
| Gross weight | 441 kg |
| Length | 2 215 mm |
| Width | 2 215 mm |
| Height | 1 370 mm |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 86.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R17 58H: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 67H: 4.50x15 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 15/07/2025 |
| Type approval no. | 6XB139 |
6HA740
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 65.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 6.55 kg/HP |
| Displacement | 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-Inj |
| Transmission | m6a |
| Engine | RH21E |
| Curb weight | 312 kg |
| Gross weight | 441 kg |
| Width | 2 215 mm |
| Height | 1 370 mm |
| Doors | central- et latéral |
| CO₂ | 86.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R17 58H: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 67H: 4.50x15 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 25/09/2024 |
| Type approval no. | 6HA740 |
6XA879
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 65.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 6.53 kg/HP |
| Displacement | 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | m6a |
| Engine | RH10E |
| Curb weight | 311 kg |
| Gross weight | 440 kg |
| Width | 2 215 mm |
| Height | 1 370 mm |
| Doors | central + latéral |
| CO₂ | 85.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R17 (58H): 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 (67H): 4.50x15 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 21/05/2024 |
| Type approval no. | 6XA879 |
6HA647
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 65.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 6.53 kg/HP |
| Displacement | 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | m6a |
| Engine | RH10E |
| Curb weight | 311 kg |
| Gross weight | 440 kg |
| Width | 2 215 mm |
| Height | 1 370 mm |
| Doors | central + latéral |
| CO₂ | 85.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R17 (58H): 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 (67H): 4.50x15 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 21/10/2020 |
| Type approval no. | 6HA647 |
6HA570
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 65.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 6.58 kg/HP |
| Displacement | 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | m6a |
| Engine | RC88E |
| Curb weight | 313 kg |
| Gross weight | 415 kg |
| Width | 2 245 mm |
| Height | 1 375 mm |
| Doors | central + latéral |
| CO₂ | 85.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R17 (58H): 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 (67H): 4.50x15 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 07/12/2017 |
| Type approval no. | 6HA570 |
6HA590
| Power | 42.0 HP (30.9 kW) @ 6 400 rpm |
| Torque | 54.9 Nm @ 2 800 rpm |
| Top speed | 158 km/h |
| Weight/power ratio | 7.45 kg/HP |
| Displacement | 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | m6a |
| Engine | RC88E |
| Curb weight | 313 kg |
| Gross weight | 415 kg |
| Width | 2 245 mm |
| Height | 1 375 mm |
| Doors | central + latéral |
| CO₂ | 85.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R17 (58H): 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 (67H): 4.50x15 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 04/07/2018 |
| Type approval no. | 6HA590 |
6HA557
| Power | 42.0 HP (30.9 kW) @ 6 400 rpm |
| Torque | 54.4 Nm @ 2 800 rpm |
| Top speed | 158 km/h |
| Weight/power ratio | 7.45 kg/HP |
| Displacement | 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | m6a |
| Engine | RC88E |
| Curb weight | 313 kg |
| Gross weight | 415 kg |
| Width | 2 245 mm |
| Height | 1 375 mm |
| Doors | central + latéral |
| CO₂ | 85.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 120/70R17 (58H): 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 160/60R15 (67H): 4.50x15 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 11/07/2017 |
| Type approval no. | 6HA557 |