BMW F 750 GS specifications — approved in Switzerland
77.5 HP
Max power
83.0 Nm
Max torque
186 km/h
Top speed
310 kg
Curb weight
6BA583
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 83.0 Nm @ 6 000 rpm |
| Top speed |
| 186 km/h |
| Weight/power ratio | 4 kg/HP |
| Displacement | 853 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | A24A08B |
| Curb weight | 310 kg |
| Gross weight | 440 kg |
| Width | 2 240 mm |
| Height | 1 210 mm |
| Wheelbase | 2 255 mm |
| Doors | latéral, s.d. central |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Tires | AV= 110/80R19 59V: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 150/70R17 69V: 4.25x17 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 10/09/2020 |
| Type approval no. | 6BA583 |
6BA584
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 83.0 Nm @ 6 000 rpm |
| Top speed | 186 km/h |
| Weight/power ratio | 4 kg/HP |
| Displacement | 853 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | A24A08B |
| Curb weight | 310 kg |
| Gross weight | 440 kg |
| Width | 2 240 mm |
| Height | 1 210 mm |
| Wheelbase | 2 255 mm |
| Doors | latéral, s.d. central |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Tires | AV= 110/80R19 59V: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 150/70R17 69V: 4.25x17 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 10/09/2020 |
| Type approval no. | 6BA584 |
6BA538
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 83.0 Nm @ 6 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.21 kg/HP |
| Displacement | 853 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | A24A08A |
| Curb weight | 326 kg |
| Gross weight | 440 kg |
| Width | 2 240 mm |
| Height | 1 210 mm |
| Wheelbase | 2 255 mm |
| Doors | latéral, s.d. central |
| CO₂ | 98.0 g/km |
| Consumption | 4.00 l/100km |
| Tires | AV= 110/80R19 59V: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 150/70R17 69V: 4.25x17 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 29/01/2018 |
| Type approval no. | 6BA538 |
6BA589
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 63.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 161 km/h |
| Weight/power ratio | 6.51 kg/HP |
| Displacement | 853 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | A24A08B |
| Curb weight | 310 kg |
| Gross weight | 440 kg |
| Width | 2 240 mm |
| Height | 1 210 mm |
| Wheelbase | 2 255 mm |
| Doors | latéral, s.d. central |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Tires | AV= 110/80R19 59V: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 150/70R17 69V: 4.25x17 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 10/09/2020 |
| Type approval no. | 6BA589 |
6BA590
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 63.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 161 km/h |
| Weight/power ratio | 6.51 kg/HP |
| Displacement | 853 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | A24A08B |
| Curb weight | 310 kg |
| Gross weight | 440 kg |
| Width | 2 240 mm |
| Height | 1 210 mm |
| Wheelbase | 2 255 mm |
| Doors | latéral, s.d. central |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Tires | AV= 110/80R19 59V: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 150/70R17 69V: 4.25x17 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 10/09/2020 |
| Type approval no. | 6BA590 |
6BA541
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 63.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 161 km/h |
| Weight/power ratio | 6.85 kg/HP |
| Displacement | 853 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | A24A08A |
| Curb weight | 326 kg |
| Gross weight | 440 kg |
| Width | 2 240 mm |
| Height | 1 210 mm |
| Wheelbase | 2 255 mm |
| Doors | latéral, s.d. central |
| CO₂ | 98.0 g/km |
| Consumption | 4.10 l/100km |
| Tires | AV= 110/80R19 59V: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 150/70R17 69V: 4.25x17 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 29/01/2018 |
| Type approval no. | 6BA541 |