IO 1500 GT specifications — approved in Switzerland
2.0 HP
Max power
28.9 Nm
Max torque
45 km/h
Top speed
201 kg
Curb weight
6IA803
| Power | 2.0 HP (1.5 kW) @ 562 rpm |
| Torque | 28.9 Nm @ 553 rpm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 100.5 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. moyeu roue |
| Transmission | s |
| Engine | iO |
| Curb weight | 201 kg |
| Gross weight | 285 kg |
| Width | 1 680 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | AV= 3.00-10 42J: 2.15x10 |
| Tires (option) | AR= 3.50-10 51J: 2.15x10 |
| Manufacturer | IO Fahrzeuge Prod.-+ Handels GmbH, A-2345 Brunn/Geb. Austria |
| Approval date | 30/07/2009 |
| Type approval no. | 6IA803 |
6IA801
| Power | 2.0 HP (1.5 kW) @ 562 rpm |
| Torque | 28.9 Nm @ 553 rpm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 100.5 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. moyeu roue |
| Transmission | s |
| Engine | iO |
| Curb weight | 201 kg |
| Gross weight | 285 kg |
| Width | 1 680 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | AV= 3.00-10 42J: 2.15x10 |
| Tires (option) | AR= 3.50-10 51J: 2.15x10 |
| Manufacturer | IO Fahrzeuge Prod.-+ Handels GmbH, A-2345 Brunn/Geb. Austria |
| Approval date | 22/11/2006 |
| Type approval no. | 6IA801 |