IRBIT Ural M75 specifications — approved in Switzerland
39.4 HP
Max power
52.0 Nm
Max torque
104 km/h
Top speed
409 kg
Curb weight
| Power | 39.4 HP (29.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 52.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 104 km/h |
| Weight/power ratio | 10.38 kg/HP |
| Displacement | 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / boxer |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Engine | IMZ-8.128 |
| Curb weight | 409 kg |
| Gross weight | 610 kg |
| Width | 2 580 mm |
| Height | 1 100 mm |
| Body type | Nacelle |
| Tires | rAV/rAR/side-car: 4.00-19 70L, 4.20-19 70L: 2.15x19 |
| Tires (option) | rAV/side-car: 4.00-19 64H: 2.15x19 |
| Tow cap. (unbraked) | 166 kg |
| Manufacturer | PK IRBIT MOTORCYCLE PLANT LTD., RUS-623851 Irbit, Sverdlovsk reg. |
| Approval date | 25/06/2004 |
| Type approval no. | 6IA503 |