IRIZAR K113 specifications — approved in Switzerland
380.8 HP
Max power
1660.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
2IA301
| Power | 380.8 HP (280.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1660.0 Nm @ 1 000 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 11 021 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 7 vitesses |
| Drivetrain | AR: essieu 2 |
| Engine | DSC1170 |
| Gross weight | 25 100 kg |
| Wheelbase | 5 000 mm |
| Tires | 295/780R22.5, 315/80R22.5: jantes 8.25x22.5, 9.00x22.5 |
| Manufacturer | SCANIA CV AB, S-15187 SOEDERTAELJE |
| Approval date | 19/02/1997 |
| Type approval no. | 2IA301 |
2IA302
| Power | 380.8 HP (280.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1660.0 Nm @ 1 000 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 11 021 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 7 vitesses |
| Drivetrain | AR: essieu 2 |
| Engine | DSC1170 |
| Gross weight | 19 500 kg |
| Wheelbase | 4 800 mm |
| Tires | 295/780R22.5, 315/80R22.5: jantes 8.25x22.5, 9.00x22.5 |
| Manufacturer | SCANIA CV AB, S-15187 SOEDERTAELJE |
| Approval date | 19/02/1997 |
| Type approval no. | 2IA302 |