ISEKI SXG 19 specifications — approved in Switzerland
19.0 HP
Max power
56.9 Nm
Max torque
15 km/h
Top speed
590 kg
Curb weight
| Power | 19.0 HP (14.0 kW) @ 2 600 rpm |
| Torque | 56.9 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 15 km/h |
| Weight/power ratio | 31.05 kg/HP |
| Displacement | 1 006 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AR |
| Engine | E3100 (G01) |
| Curb weight | 590 kg |
| Gross weight | 1 050 kg |
| Length | 2 120 mm |
| Width | 1 100 mm |
| Height | 1 290 mm |
| Wheelbase | 1 365 mm |
| Body type | Faucheuse |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 16x 6.50- 8 2PR |
| Tires (option) | AR= 23x10.50-12 2PR |
| Manufacturer | ISEKI & CO., LTD., J- TOKYO |
| Approval date | 07/06/2004 |
| Type approval no. | 5IA404 |