ISEKI SXG 22 specifications — approved in Switzerland
20.9 HP
Max power
62.8 Nm
Max torque
17 km/h
Top speed
595 kg
Curb weight
| Power | 20.9 HP (15.4 kW) @ 2 600 rpm |
| Torque | 62.8 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 17 km/h |
| Weight/power ratio | 28.47 kg/HP |
| Displacement | 1 123 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AR |
| Engine | E3112 (G03) |
| Curb weight | 595 kg |
| Gross weight | 1 150 kg |
| Length | 2 120 mm |
| Width | 1 130 mm |
| Height | 1 320 mm |
| Wheelbase | 1 450 mm |
| Body type | Faucheuse |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 210/60D- 8 56A6 |
| Tires (option) | AR= 250/60D-14 79A6 |
| Manufacturer | ISEKI & CO., LTD., J- TOKYO |
| Approval date | 07/06/2004 |
| Type approval no. | 5IA405 |