IVECO 35S16V Daily specifications — approved in Switzerland
160.5 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
2 355 kg
Curb weight
3ID494
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 160 km/h |
| Weight/power ratio | 14.67 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411C |
| Curb weight | 2 355 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 318.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 23/10/2024 |
| Type approval no. | 3ID494 |
3IC835
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 14.67 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411C |
| Curb weight | 2 355 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 318.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 21/12/2021 |
| Type approval no. | 3IC835 |
3ID482
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 369.0 g/km |
| Consumption | 14.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 18/09/2024 |
| Type approval no. | 3ID482 |
3ID481
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 364.0 g/km |
| Consumption | 13.90 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 18/09/2024 |
| Type approval no. | 3ID481 |
3ID480
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 364.0 g/km |
| Consumption | 13.90 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 18/09/2024 |
| Type approval no. | 3ID480 |
3ID483
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 370.0 g/km |
| Consumption | 14.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 18/09/2024 |
| Type approval no. | 3ID483 |
3ID447
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 15.06 kg/HP |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Curb weight | 2 355 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 301.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 28/08/2024 |
| Type approval no. | 3ID447 |
3IC941
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 12.68 kg/HP |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Curb weight | 1 983 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 305.0 g/km |
| Consumption | 11.60 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 28/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC941 |
3IC938
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 12.68 kg/HP |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Curb weight | 1 983 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 293.0 g/km |
| Consumption | 11.20 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 28/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC938 |
3IC939
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 12.68 kg/HP |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Curb weight | 1 983 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 293.0 g/km |
| Consumption | 11.20 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 28/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC939 |
3IC940
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 12.68 kg/HP |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Curb weight | 1 983 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 298.0 g/km |
| Consumption | 11.30 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 28/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC940 |
3IC844
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 370.0 g/km |
| Consumption | 14.10 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 21/12/2021 |
| Type approval no. | 3IC844 |
3IC834
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 15.06 kg/HP |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Curb weight | 2 355 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 301.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 21/12/2021 |
| Type approval no. | 3IC834 |
3IC330
| Power | 155.9 HP (114.6 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 12.96 kg/HP |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411G |
| Curb weight | 2 020 kg |
| Gross weight | 3 800 kg |
| Length | 5 038 mm |
| Width | 2 010 mm |
| Height | 2 280 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| Tires | 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 07/09/2017 |
| Type approval no. | 3IC330 |