IVECO 35S18V Daily specifications — approved in Switzerland
179.5 HP
Max power
430.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
3IC832
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL4117 |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 280 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 318.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 08/06/2021 |
| Type approval no. | 3IC832 |
3IC610
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.12 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL4117 |
| Curb weight | 2 355 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 280 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 339.0 g/km |
| Consumption | 12.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 31/10/2019 |
| Type approval no. | 3IC610 |
3IC231
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.13 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411W |
| Curb weight | 2 356 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 038 mm |
| Width | 2 010 mm |
| Height | 2 280 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 243.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 26/01/2017 |
| Type approval no. | 3IC231 |
3IC142
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 14.4 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411W |
| Curb weight | 2 585 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 038 mm |
| Width | 2 010 mm |
| Height | 2 280 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 22/07/2016 |
| Type approval no. | 3IC142 |
3IB977
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 12.01 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CGL411B |
| Curb weight | 2 155 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 038 mm |
| Width | 2 010 mm |
| Height | 2 280 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 242.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 03/06/2016 |
| Type approval no. | 3IB977 |
3ID495
| Power | 175.4 HP (129.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.43 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411B |
| Curb weight | 2 355 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 318.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 23/10/2024 |
| Type approval no. | 3ID495 |
3IC836
| Power | 175.4 HP (129.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.43 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411B |
| Curb weight | 2 355 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 318.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 21/12/2021 |
| Type approval no. | 3IC836 |
3IC845
| Power | 175.4 HP (129.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411B |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 393.0 g/km |
| Consumption | 15.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 21/12/2021 |
| Type approval no. | 3IC845 |