IVECO 35S21 Daily specifications — approved in Switzerland
210.8 HP
Max power
470.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
3IC791
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL4115 |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 409.0 g/km |
| Consumption | 15.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 26/02/2021 |
| Type approval no. | 3IC791 |
3IC793
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL4115 |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 419.0 g/km |
| Consumption | 15.40 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 26/02/2021 |
| Type approval no. | 3IC793 |
3IC792
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL4115 |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 413.0 g/km |
| Consumption | 15.10 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 26/02/2021 |
| Type approval no. | 3IC792 |
3IC626
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL4115 |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 246.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 04/11/2019 |
| Type approval no. | 3IC626 |
3IC879
| Power | 206.7 HP (152.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 397.0 g/km |
| Consumption | 15.10 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 04/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC879 |
3IC878
| Power | 206.7 HP (152.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 393.0 g/km |
| Consumption | 15.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 04/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC878 |
3IC842
| Power | 206.7 HP (152.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 395.0 g/km |
| Consumption | 15.60 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 21/12/2021 |
| Type approval no. | 3IC842 |
3IB986
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CGL411C |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 010 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 249.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 07/06/2016 |
| Type approval no. | 3IB986 |
3IB971
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 9.69 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CGL411C |
| Curb weight | 1 977 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 316 mm |
| Width | 2 130 mm |
| Height | 2 230 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 249.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 03/06/2016 |
| Type approval no. | 3IB971 |
3IB860
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 9.61 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411G |
| Curb weight | 1 961 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 332 mm |
| Width | 2 130 mm |
| Height | 2 173 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 238.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 13/06/2014 |
| Type approval no. | 3IB860 |
3IB851
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411G |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 010 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 238.0 g/km |
| Consumption | 9.10 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 13/06/2014 |
| Type approval no. | 3IB851 |
3IB737
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 9.61 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CE3481D |
| Curb weight | 1 961 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 258 mm |
| Width | 2 130 mm |
| Height | 2 190 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 226.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 13/01/2014 |
| Type approval no. | 3IB737 |
3IB727
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CE3481D |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 1 996 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 226.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 19/12/2013 |
| Type approval no. | 3IB727 |
3IB604
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CE3481D |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 1 996 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 07/10/2011 |
| Type approval no. | 3IB604 |
3IB625
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 9.68 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CE3481D |
| Curb weight | 1 975 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 258 mm |
| Width | 2 130 mm |
| Height | 2 190 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 07/10/2011 |
| Type approval no. | 3IB625 |