IVECO 35S21V Daily specifications — approved in Switzerland
210.8 HP
Max power
470.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
2 355 kg
Curb weight
3IC624
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 160 km/h |
| Weight/power ratio | 11.17 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL4115 |
| Curb weight | 2 355 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 280 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 332.0 g/km |
| Consumption | 12.30 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 04/11/2019 |
| Type approval no. | 3IC624 |
3ID496
| Power | 206.7 HP (152.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 11.39 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411A |
| Curb weight | 2 355 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 310.0 g/km |
| Consumption | 11.80 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 23/10/2024 |
| Type approval no. | 3ID496 |
3IC837
| Power | 206.7 HP (152.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 11.39 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411A |
| Curb weight | 2 355 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 310.0 g/km |
| Consumption | 11.80 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 21/12/2021 |
| Type approval no. | 3IC837 |
3IB978
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 10.56 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CGL411C |
| Curb weight | 2 155 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 038 mm |
| Width | 2 010 mm |
| Height | 2 280 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 249.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 03/06/2016 |
| Type approval no. | 3IB978 |
3IB867
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 10 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411G |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 038 mm |
| Width | 2 010 mm |
| Height | 2 160 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 230.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 13/06/2014 |
| Type approval no. | 3IB867 |
3IB745
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 10 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CE3481D |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 001 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 2 235 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 13/01/2014 |
| Type approval no. | 3IB745 |
3IB630
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 10 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CE3481D |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 001 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 2 235 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 07/10/2011 |
| Type approval no. | 3IB630 |