LAND ROVER Discovery 3LTD specifications — approved in Switzerland
255.7 HP
Max power
600.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
2 640 kg
Curb weight
1XK493
| Power | 255.7 HP (188.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.32 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 640 kg |
| Gross weight | 3 240 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 213.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Tires (option) | 255/50R20 109Y: 8.5x20 DP53 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 12/05/2015 |
| Type approval no. | 1XK493 |
1XK440
| Power | 255.7 HP (188.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.36 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 650 kg |
| Gross weight | 3 260 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 213.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Tires (option) | 255/50R20 109Y: 8.5x20 DP53 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 06/05/2015 |
| Type approval no. | 1XK440 |
1XH602
| Power | 255.7 HP (188.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.07 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 575 kg |
| Gross weight | 3 240 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 213.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Tires (option) | 255/50R20 109Y: 8.5x20 DP53 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 13/06/2014 |
| Type approval no. | 1XH602 |
1LC648
| Power | 255.7 HP (188.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.07 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 575 kg |
| Gross weight | 3 240 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 213.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Tires (option) | 255/50R20 109Y: 8.5x20 DP53 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/10/2013 |
| Type approval no. | 1LC648 |
1XK794
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.22 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 575 kg |
| Gross weight | 3 240 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 207.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Tires (option) | 255/50R20 109Y: 8.5x20 DP53 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 23/06/2015 |
| Type approval no. | 1XK794 |
1LC649
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.22 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 575 kg |
| Gross weight | 3 240 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 207.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Tires (option) | 255/50R20 109Y: 8.5x20 DP53 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/10/2013 |
| Type approval no. | 1LC649 |
1LC650
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.22 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 575 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 207.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R18 112V: 8.0x18 DP53 |
| Tires (option) | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/10/2013 |
| Type approval no. | 1LC650 |