LAND ROVER Discovery2.0Si4 specifications — approved in Switzerland
300.6 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
201 km/h
Top speed
2 223 kg
Curb weight
1LE305
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 900 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 201 km/h |
| Weight/power ratio | 7.4 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 223 kg |
| Gross weight | 2 940 kg |
| Length | 4 969 mm |
| Width | 2 000 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 923 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 258.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R19 113V: 7.5x19 ET39.5 / 255/55R20 110W: 8.5x20 ET47 |
| Tires (option) | 275/45R21 110W: 9.5x21 ET49 / 285/40R22 110Y: 9.5x22 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 01/07/2022 |
| Type approval no. | 1LE305 |
1LE306
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 900 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 7.56 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 274 kg |
| Gross weight | 3 120 kg |
| Length | 4 969 mm |
| Width | 2 000 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 923 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 258.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R19 113V: 7.5x19 ET39.5 / 255/55R20 110W: 8.5x20 ET47 |
| Tires (option) | 275/45R21 110W: 9.5x21 ET49 / 285/40R22 110Y: 9.5x22 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 01/07/2022 |
| Type approval no. | 1LE306 |
1LE240
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 7.43 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 232 kg |
| Gross weight | 2 940 kg |
| Length | 4 969 mm |
| Width | 2 000 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 923 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 277.0 g/km |
| Consumption | 12.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R19 113V: 7.5x19 ET39.5 / 255/55R20 110W: 8.5x20 ET47 |
| Tires (option) | 275/45R21 110W: 9.5x21 ET49 / 285/40R22 110Y: 9.5x22 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 10/02/2022 |
| Type approval no. | 1LE240 |
1LE241
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 7.6 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 284 kg |
| Gross weight | 3 120 kg |
| Length | 4 969 mm |
| Width | 2 000 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 923 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 277.0 g/km |
| Consumption | 12.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R19 113V: 7.5x19 ET39.5 / 255/55R20 110W: 8.5x20 ET47 |
| Tires (option) | 275/45R21 110W: 9.5x21 ET49 / 285/40R22 110Y: 9.5x22 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 10/02/2022 |
| Type approval no. | 1LE241 |
1LE181
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 7.43 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 232 kg |
| Gross weight | 2 940 kg |
| Length | 4 969 mm |
| Width | 2 000 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 923 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 277.0 g/km |
| Consumption | 12.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R19 113V: 7.5x19 ET39.5 / 255/55R20 110W: 8.5x20 ET47 |
| Tires (option) | 275/45R21 110W: 9.5x21 ET49 / 285/40R22 110Y: 9.5x22 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 02/02/2021 |
| Type approval no. | 1LE181 |
1LE182
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 7.6 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 284 kg |
| Gross weight | 3 120 kg |
| Length | 4 969 mm |
| Width | 2 000 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 923 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 277.0 g/km |
| Consumption | 12.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R19 113V: 7.5x19 ET39.5 / 255/55R20 110W: 8.5x20 ET47 |
| Tires (option) | 275/45R21 110W: 9.5x21 ET49 / 285/40R22 110Y: 9.5x22 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 02/02/2021 |
| Type approval no. | 1LE182 |
1LC776
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 7.19 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 161 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 219.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5X19 DP39.5 / 255/60R19 113W: 7.5x19 DP39.5 |
| Tires (option) | 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 / 275/45R21 110W: 9.5x21 DP49 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 03/01/2018 |
| Type approval no. | 1LC776 |
1LC777
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 7.45 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 240 kg |
| Gross weight | 3 070 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 222.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R19 113W: 7.5x19 DP39.5 / 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 |
| Tires (option) | 275/45R21 110W: 9.5x21 DP49 / 285/40R22 110Y: 9.5x22 DP45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 03/01/2018 |
| Type approval no. | 1LC777 |