LAND ROVER Discovery4 3LTD specifications — approved in Switzerland
255.7 HP
Max power
600.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
2 650 kg
Curb weight
1XJ947
| Power | 255.7 HP (188.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.36 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 650 kg |
| Gross weight | 3 240 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 230.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Tires (option) | 255/50R20 109Y: 8.5x20 DP53 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 04/03/2015 |
| Type approval no. | 1XJ947 |
1XE857
| Power | 255.7 HP (188.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.09 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 580 kg |
| Gross weight | 3 240 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 230.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Tires (option) | 255/50R20 109Y: 8.5x20 DP53 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 27/03/2013 |
| Type approval no. | 1XE857 |
1XE322
| Power | 255.7 HP (188.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.09 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 580 kg |
| Gross weight | 3 240 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 230.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Tires (option) | 255/50R20 109Y: 8.5x20 DP53 |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 03/12/2012 |
| Type approval no. | 1XE322 |
1LC614
| Power | 255.7 HP (188.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.09 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 580 kg |
| Gross weight | 3 240 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 230.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Tires (option) | 255/50R20 109Y: 8.5x20 DP53 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 26/09/2012 |
| Type approval no. | 1LC614 |
1LC603
| Power | 255.7 HP (188.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.09 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 580 kg |
| Gross weight | 3 240 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 230.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Tires (option) | 255/50R20 109Y: 8.5x20 DP53 |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 01/07/2011 |
| Type approval no. | 1LC603 |
1LC589
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.54 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 580 kg |
| Gross weight | 3 240 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 244.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Tires (option) | 255/50R20 109Y: 8.5x20 DP53 |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 29/06/2009 |
| Type approval no. | 1LC589 |
1LC634
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.22 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 575 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 887 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 224.0 g/km |
| Consumption | 8.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R18 112V: 8.0x18 DP53 |
| Tires (option) | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 04/02/2013 |
| Type approval no. | 1LC634 |
1LC615
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.24 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 580 kg |
| Gross weight | 3 240 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 224.0 g/km |
| Consumption | 8.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Tires (option) | 255/50R20 109Y: 8.5x20 DP53 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 26/09/2012 |
| Type approval no. | 1LC615 |
1LC604
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 520.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.24 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 580 kg |
| Gross weight | 3 240 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 224.0 g/km |
| Consumption | 8.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Tires (option) | 255/50R20 109Y: 8.5x20 DP53 |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 01/07/2011 |
| Type approval no. | 1LC604 |
1LC594
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.24 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 580 kg |
| Gross weight | 3 240 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 244.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Tires (option) | 255/50R20 109Y: 8.5x20 DP53 |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 20/07/2010 |
| Type approval no. | 1LC594 |