LEXUS LS460 AWD specifications — approved in Switzerland
369.9 HP
Max power
473.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 155 kg
Curb weight
1LD201
| Power | 369.9 HP (272.0 kW) @ 6 400 rpm |
| Torque | 473.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.83 kg/HP |
| Displacement | 4 608 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1UR-FSE |
| Curb weight | 2 155 kg |
| Gross weight | 2 575 kg |
| Length | 5 090 mm |
| Width | 1 875 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 970 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 263.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/50R18 97W: 7 1/2x18 DP32 |
| Tires (option) | 245/45R19 98Y: 8x19 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 14/11/2014 |
| Type approval no. | 1LD201 |
1LD187
| Power | 369.9 HP (272.0 kW) @ 6 400 rpm |
| Torque | 473.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.83 kg/HP |
| Displacement | 4 608 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1UR-FSE |
| Curb weight | 2 155 kg |
| Gross weight | 2 575 kg |
| Length | 5 090 mm |
| Width | 1 875 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 970 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 263.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/50R18 97W: 7 1/2x18 DP32 |
| Tires (option) | 245/45R19 98Y: 8x19 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 01/10/2013 |
| Type approval no. | 1LD187 |
1LD175
| Power | 369.9 HP (272.0 kW) @ 6 400 rpm |
| Torque | 473.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.83 kg/HP |
| Displacement | 4 608 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1UR-FSE |
| Curb weight | 2 155 kg |
| Gross weight | 2 575 kg |
| Length | 5 090 mm |
| Width | 1 875 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 970 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 263.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/50R18 97W: 7 1/2x18 DP32 |
| Tires (option) | 245/45R19 98Y: 8x19 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 21/12/2012 |
| Type approval no. | 1LD175 |
1LD149
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 6 400 rpm |
| Torque | 469.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.88 kg/HP |
| Displacement | 4 608 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1UR-FSE |
| Curb weight | 2 160 kg |
| Gross weight | 2 640 kg |
| Length | 5 060 mm |
| Width | 1 875 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 970 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 274.0 g/km |
| Consumption | 11.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/50R18 97W: 7 1/2x18 DP32 |
| Tires (option) | 245/45R19 98Y: 8x19 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 06/04/2010 |
| Type approval no. | 1LD149 |
1LD140
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 6 400 rpm |
| Torque | 469.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.88 kg/HP |
| Displacement | 4 608 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1UR-FSE |
| Curb weight | 2 160 kg |
| Gross weight | 2 640 kg |
| Length | 5 030 mm |
| Width | 1 875 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 970 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 274.0 g/km |
| Consumption | 11.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/50R18 97W: 18x7 1/2 DP32 |
| Tires (option) | 245/45R19 98Y: 19x8 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 10/10/2008 |
| Type approval no. | 1LD140 |