LEXUS RC200T specifications — approved in Switzerland
244.8 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
230 km/h
Top speed
1 755 kg
Curb weight
1LD227
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 650 rpm |
| Top speed |
| 230 km/h |
| Weight/power ratio | 7.17 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-inj-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 8AR-FTS |
| Curb weight | 1 755 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 695 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 166.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/50R17 94W: 7 1/2x17 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 17/11/2015 |
| Type approval no. | 1LD227 |
1LD228
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 650 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 7.17 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-inj-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 8AR-FTS |
| Curb weight | 1 755 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 695 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 166.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/45R18 94Y: 8x18 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 17/11/2015 |
| Type approval no. | 1LD228 |
1LD229
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 650 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 7.17 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-inj-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 8AR-FTS |
| Curb weight | 1 755 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 695 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/45R18 94Y: 8x18 DP45 |
| Tires (option) | AV= 235/40R19 96Y: 8x19 DP45 / AR= 265/35R19 94Y: 9x19 DP60 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 17/11/2015 |
| Type approval no. | 1LD229 |