LEXUS NX200T specifications — approved in Switzerland
238.0 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
1 810 kg
Curb weight
1LD211
| Power | 238.0 HP (175.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 650 rpm |
| Top speed |
| 200 km/h |
| Weight/power ratio | 7.61 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-inj-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 8AR-FTS |
| Curb weight | 1 810 kg |
| Gross weight | 2 335 kg |
| Length | 4 630 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 645 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 102H: 7x17 DP35 |
| Tires (option) | 225/60R18 100H: 7 1/2x18 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 19/12/2014 |
| Type approval no. | 1LD211 |
1LD212
| Power | 238.0 HP (175.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 650 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 7.61 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-inj-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 8AR-FTS |
| Curb weight | 1 810 kg |
| Gross weight | 2 335 kg |
| Length | 4 630 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 645 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 187.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 102H: 7x17 DP35 |
| Tires (option) | 225/60R18 100H: 7 1/2x18 DP35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 19/12/2014 |
| Type approval no. | 1LD212 |