LIEBHERR LTM1100-5.3 specifications — approved in Switzerland
544.0 HP
Max power
2515.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
39 900 kg
Curb weight
| Power | 544.0 HP (400.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 2515.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 73.35 kg/HP |
| Displacement | 11 946 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | tout-terrain |
| Engine | D946A705 (R06KW7103) |
| Curb weight | 39 900 kg |
| Gross weight | 39 900 kg |
| Length | 14 936 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 950 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Camion-grue |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 14.00R25 (385/95R25) 170F 80km/h: 9.50x25 |
| Tires (option) | 16.00R25 (445/95R25) 174F 85km/h: 11.00x25 |
| Tow cap. (braked) | 18 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK EHINGEN GMBH, D-89582 EHINGEN |
| Approval date | 07/10/2025 |
| Type approval no. | 5LA456 |