LIEBHERR MK63-UMK363 specifications — approved in Switzerland
326.4 HP
Max power
1265.0 Nm
Max torque
75 km/h
Top speed
36 000 kg
Curb weight
| Power | 326.4 HP (240.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 1265.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 75 km/h |
| Weight/power ratio | 110.29 kg/HP |
| Displacement | 6 871 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | tout-t.: e2+e3: au ch. en plus: e1 enclenchable |
| Engine | D836A7 (R06M72001) |
| Curb weight | 36 000 kg |
| Gross weight | 36 000 kg |
| Length | 13 650 mm |
| Width | 2 750 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 4 355 mm |
| Body type | Camion-grue |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 14.00R25 (385/95R25) 170E, 9.50x25 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK EHINGEN GMBH, D-89582 EHINGEN |
| Approval date | 17/01/2008 |
| Type approval no. | 5LA307 |