LIFAN E3 specifications — approved in Switzerland
2.6 HP
Max power
17.0 Nm
Max torque
45 km/h
Top speed
156 kg
Curb weight
| Power | 2.6 HP (1.9 kW) @ 570 rpm |
| Torque | 17.0 Nm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 60 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission |
| s |
| Engine | 10ZW6065317 |
| Curb weight | 156 kg |
| Gross weight | 231 kg |
| Width | 1 680 mm |
| Height | 1 090 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | latéral + latéral |
| Tires | AV= 3.00-10, 3.50-10: 2.15x10 |
| Tires (option) | AR= 100/80-10, 3.50-10: 2.15x10 |
| Manufacturer | CHONGQING LIFAN INDUSTRY CO LTD, RC-401120 CHONGQING / CHINA |
| Approval date | 19/08/2021 |
| Type approval no. | 6LA909 |