LINDE E16C-02 specifications — approved in Switzerland
5.4 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
16 km/h
Top speed
3 000 kg
Curb weight
| Power | 5.4 HP (4.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 16 km/h |
| Weight/power ratio | 555.56 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / moteur électr. |
| Transmission | s |
| Drivetrain |
| AV |
| Engine | GF116-Q5 |
| Curb weight | 3 000 kg |
| Gross weight | 5 250 kg |
| Length | 3 040 mm |
| Width | 1 000 mm |
| Height | 1 970 mm |
| Wheelbase | 1 330 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 18x7-8 16PR 4.33x8 acier 18x5x12 1/8 bandages |
| Tires (option) | AR= 15x4 1/2-8 12PR 3.00x8 acier |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 03/06/1999 |
| Type approval no. | 5LA712 |