LINDNER Geotrac 84 specifications — approved in Switzerland
92.5 HP
Max power
395.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 200 kg
Curb weight
| Power | 92.5 HP (68.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 395.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.59 kg/HP |
| Displacement | 4 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1104D-E44T (2904/2200) |
| Curb weight | 3 200 kg |
| Gross weight | 5 300 kg |
| Length | 4 267 mm |
| Height | 2 370 mm |
| Wheelbase | 2 237 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 340/75R20 117A8 375/70R20 137B 405/70R20 143B 420/65R20 125B 320/85R24 114A8 9.5R24 107A8 |
| Tires (option) | AR= 16.9R28 136A8 380/85R30 135A8 480/70R30 141A8 420/85R30 140A8 540/65R30 143A8 12.4R36 124A8 |
| Tow cap. (braked) | 33 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 20/12/2010 |
| Type approval no. | 4LB756 |