LINDNER Geotrac 84ep specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
395.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 200 kg
Curb weight
4LB786
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 395.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 33.61 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5HFL414A oder F5DFL414A |
| Curb weight | 3 200 kg |
| Gross weight | 5 300 kg |
| Length | 3 760 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 2 250 mm |
| Wheelbase | 2 237 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 8.3R24 106A8 / 9.5R24 107A8 / 375/70R20 136G |
| Tires (option) | AR= 230/95R42 140A8 / 230/95R44 122A8 / 420/85R30 140A8 |
| Tow cap. (braked) | 33 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 16/02/2018 |
| Type approval no. | 4LB786 |
4LB774
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 395.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 41 km/h |
| Weight/power ratio | 33.61 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5DFL414A |
| Curb weight | 3 200 kg |
| Gross weight | 4 300 kg |
| Length | 4 267 mm |
| Width | 1 580 mm |
| Height | 2 250 mm |
| Wheelbase | 2 237 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 365/70R18 132G 335/80R18 151A2 420/65R20 125A8 375/70R20 136G 380/75R24 122A8 11.2R24 114A8 |
| Tires (option) | AR= 380/85R28 133A8 420/70R28 133A8 540/65R28 145A8 420/70R30 137A8 420/85R30 140A8 13.6R36 127A8 |
| Tow cap. (braked) | 33 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 09/07/2015 |
| Type approval no. | 4LB774 |
4LB761
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 395.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 33.61 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5HFL414A |
| Curb weight | 3 200 kg |
| Gross weight | 5 300 kg |
| Length | 3 867 mm |
| Height | 2 375 mm |
| Wheelbase | 2 237 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 340/75R20 117A8 375/70R20 137B 405/70R20 143B 420/65R20 125B 320/85R24 114A8 9.5R24 107A8 |
| Tires (option) | AR= 16.9R28 136A8 380/85R30 135A8 480/70R30 141A8 420/85R30 140A8 540/65R30 143A8 12.4R36 124A8 |
| Tow cap. (braked) | 33 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 13/02/2013 |
| Type approval no. | 4LB761 |