LINDNER Geotrac 84ep PRO specifications — approved in Switzerland
102.0 HP
Max power
420.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 800 kg
Curb weight
4LB783
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 37.25 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5DFL414C |
| Curb weight | 3 800 kg |
| Gross weight | 7 200 kg |
| Length | 3 850 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 2 480 mm |
| Wheelbase | 2 280 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 8.3R24 106A8 / 9.5R24 107A8 / 380/70R24 122/128A8 |
| Tires (option) | AR= 230/95R42 140A8 / 230/95R44 122A8 / 480/70R34 143/146A8 |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 100 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 16/02/2018 |
| Type approval no. | 4LB783 |
4LB779
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 37.25 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5DFL414C |
| Curb weight | 3 800 kg |
| Gross weight | 7 200 kg |
| Length | 3 453 mm |
| Width | 2 340 mm |
| Height | 2 480 mm |
| Wheelbase | 2 280 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 8.3R24 106A8 9.5R24 107A8 380/70R24 122/128A8 |
| Tires (option) | AR= 230/95R42 140A8 230/95R44 122A8 480/70R34 143/146A8 |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 12/01/2016 |
| Type approval no. | 4LB779 |
4LB772
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 37.25 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5DFL414C |
| Curb weight | 3 800 kg |
| Gross weight | 6 300 kg |
| Length | 3 453 mm |
| Width | 2 100 mm |
| Height | 2 480 mm |
| Wheelbase | 2 280 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 380/70R20 122A8 420/75R20 154A8 13.6-R24 123A8 340/85R24 125A8 9.5-R28 109A8 480/65R24 133A8 |
| Tires (option) | AR= 420/70R30 134A8 540/65R30 143A8 13.6-R38 128A8 420/85R34 142A8 230/95R44 134A8 600/65R34 151A8 |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 21/05/2015 |
| Type approval no. | 4LB772 |