CLAAS Axos 340 specifications — approved in Switzerland
101.9 HP
Max power
405.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
4 200 kg
Curb weight
4CB737
| Power | 101.9 HP (74.9 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 405.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 41.22 kg/HP |
| Displacement | 4 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1104D-44TA (3499/2200) |
| Curb weight | 4 200 kg |
| Gross weight | 8 000 kg |
| Length | 3 804 mm |
| Width | 1 919 mm |
| Height | 2 456 mm |
| Wheelbase | 2 489 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 440/65R24, 480/65R24, 420/70R24, 340/85R24, 250/85R28 |
| Tires (option) | AR= 540/65R34, 600/65R34, 420/85R34, 340/85R38, 160/95R46, 540/65R38 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 06/06/2014 |
| Type approval no. | 4CB737 |
4CB684
| Power | 101.9 HP (74.9 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 405.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 38.76 kg/HP |
| Displacement | 4 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1104D-44TA (3499/2200) |
| Curb weight | 3 950 kg |
| Gross weight | 8 500 kg |
| Length | 3 805 mm |
| Width | 1 919 mm |
| Height | 2 456 mm |
| Wheelbase | 2 489 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 13.6R24 121A8: 340/85R24 125A8: 400/80R24 144A8: 14.9R24 126A8, 340/85R28 128A8, 440/65R28 127A8 |
| Tires (option) | AR= 13.6R38 128A8: 340/85R38 133A8: 440/80R34 155D: 16.9R34 139A8, 600/65R34 145A8, 540/65R38 142A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 10/03/2009 |
| Type approval no. | 4CB684 |