LINHAI LH500ATV specifications — approved in Switzerland
14.3 HP
Max power
21.0 Nm
Max torque
65 km/h
Top speed
439 kg
Curb weight
| Power | 14.3 HP (10.5 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 21.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 65 km/h |
| Weight/power ratio | 30.7 kg/HP |
| Displacement | 493 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | LH188MR-A |
| Curb weight | 439 kg |
| Gross weight | 568 kg |
| Length | 2 070 mm |
| Width | 1 150 mm |
| Height | 1 215 mm |
| Wheelbase | 1 285 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= 25x 8-12 index min. 35D: 12x6.0 |
| Tires (option) | AR= 25x10-12 index min. 43D: 12x8.0 |
| Manufacturer | JIANGSU LINHAI POWER MACH.GR.CORP, RC- JIANGSU / CHINA |
| Approval date | 12/05/2016 |
| Type approval no. | 6LB125 |