LML Star Deluxe specifications — approved in Switzerland
11.8 HP
Max power
14.3 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
192 kg
Curb weight
| Power | 11.8 HP (8.7 kW) @ 6 250 rpm |
| Torque | 14.3 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Weight/power ratio | 16.27 kg/HP |
| Displacement | 200 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Engine | E29 |
| Curb weight | 192 kg |
| Gross weight | 270 kg |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 110 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | AV+AR= 3.5-10 51J: 2.10x10 (sur jantes, visible au ch., dimension jantes 2.10x10, ou dimension pneus 3.50-10) |
| Manufacturer | LML LTD., IND-208022 KANPUR / INDIEN |
| Approval date | 20/10/2011 |
| Type approval no. | 6LA813 |