LONCIN Pantera 300 specifications — approved in Switzerland
20.0 HP
Max power
20.0 Nm
Max torque
75 km/h
Top speed
276 kg
Curb weight
| Power | 20.0 HP (14.7 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 20.0 Nm @ 6 500 rpm |
| Top speed | 75 km/h |
| Weight/power ratio | 13.8 kg/HP |
| Displacement | 292 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | LC178FMN |
| Curb weight | 276 kg |
| Gross weight | 363 kg |
| Length | 1 770 mm |
| Width | 1 170 mm |
| Height | 1 195 mm |
| Wheelbase | 1 190 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= 22x7-10 28F: 10x5.5 |
| Tires (option) | AR= 22x10-10 32F: 10x8.0 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 01/11/2007 |
| Type approval no. | 6LB301 |