LONCIN XWOLF300 specifications — approved in Switzerland
19.0 HP
Max power
21.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
345 kg
Curb weight
| Power | 19.0 HP (14.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 21.0 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 18.16 kg/HP |
| Displacement | 270 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | LX172MN-A |
| Curb weight | 345 kg |
| Gross weight | 434 kg |
| Length | 2 008 mm |
| Width | 1 095 mm |
| Height | 1 186 mm |
| Wheelbase | 1 210 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| CO₂ | 96.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Tires | AV= AT24x8-12: 6.00x12 |
| Tires (option) | AR= AT24x10-12: 7.50x12 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 23/09/2024 |
| Type approval no. | 6LB302 |