MG ZS specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
148.0 Nm
Max torque
174 km/h
Top speed
1 385 kg
Curb weight
1MZ323
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed |
| 174 km/h |
| Weight/power ratio | 11.98 kg/HP |
| Displacement | 1 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 15FCD |
| Curb weight | 1 385 kg |
| Gross weight | 1 760 kg |
| Length | 4 430 mm |
| Width | 1 818 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 606 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 215/55R17 98V: 7x17 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAIC Motor Corporation Limited, 201203 Shanghai - China |
| Approval date | 14/11/2025 |
| Type approval no. | 1MZ323 |
1MZ320
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 11.51 kg/HP |
| Displacement | 1 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 15FCD |
| Curb weight | 1 330 kg |
| Gross weight | 1 705 kg |
| Length | 4 430 mm |
| Width | 1 818 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 606 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 215/55R17 98V: 7x17 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAIC Motor Corporation Limited, 201203 Shanghai - China |
| Approval date | 14/11/2025 |
| Type approval no. | 1MZ320 |
1MZ321
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 11.55 kg/HP |
| Displacement | 1 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 15FCD |
| Curb weight | 1 335 kg |
| Gross weight | 1 710 kg |
| Length | 4 430 mm |
| Width | 1 818 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 606 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 215/55R17 98V: 7x17 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAIC Motor Corporation Limited, 201203 Shanghai - China |
| Approval date | 14/11/2025 |
| Type approval no. | 1MZ321 |
1MZ322
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 11.89 kg/HP |
| Displacement | 1 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 15FCD |
| Curb weight | 1 375 kg |
| Gross weight | 1 750 kg |
| Length | 4 430 mm |
| Width | 1 818 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 606 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 215/55R17 98V: 7x17 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAIC Motor Corporation Limited, 201203 Shanghai - China |
| Approval date | 14/11/2025 |
| Type approval no. | 1MZ322 |
1MN379
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 11.51 kg/HP |
| Displacement | 1 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 15FCD |
| Curb weight | 1 330 kg |
| Gross weight | 1 705 kg |
| Length | 4 430 mm |
| Width | 1 818 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 606 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 215/55R17 98V: 7x17 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAIC MOTOR CORPORATION LIMITED., 201203 PRC-Shanghai |
| Approval date | 25/06/2025 |
| Type approval no. | 1MN379 |
1MN380
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 11.55 kg/HP |
| Displacement | 1 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 15FCD |
| Curb weight | 1 335 kg |
| Gross weight | 1 710 kg |
| Length | 4 430 mm |
| Width | 1 818 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 606 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 215/55R17 98V: 7x17 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAIC MOTOR CORPORATION LIMITED., 201203 PRC-Shanghai |
| Approval date | 25/06/2025 |
| Type approval no. | 1MN380 |
1MN363
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 11.51 kg/HP |
| Displacement | 1 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 15FCD |
| Curb weight | 1 330 kg |
| Gross weight | 1 705 kg |
| Length | 4 430 mm |
| Width | 1 818 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 606 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 215/55R17 98V: 7x17 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAIC MOTOR CORPORATION LIMITED., 201203 PRC-Shanghai |
| Approval date | 20/02/2025 |
| Type approval no. | 1MN363 |
1MN364
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 11.55 kg/HP |
| Displacement | 1 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 15FCD |
| Curb weight | 1 335 kg |
| Gross weight | 1 710 kg |
| Length | 4 430 mm |
| Width | 1 818 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 606 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 215/55R17 98V: 7x17 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAIC MOTOR CORPORATION LIMITED., 201203 PRC-Shanghai |
| Approval date | 20/02/2025 |
| Type approval no. | 1MN364 |