MG TF 120 specifications — approved in Switzerland
119.7 HP
Max power
165.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 200 kg
Curb weight
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 165.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.03 kg/HP |
| Displacement | 1 796 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 18K4F |
| Curb weight | 1 200 kg |
| Gross weight | 1 390 kg |
| Length | 3 943 mm |
| Width | 1 628 mm |
| Height | 1 249 mm |
| Wheelbase | 2 375 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV = 185/55R15 76T: 6x15 DP28 avec AR= 205/50R15 76T: 6x15 DP28 |
| Tires (option) | AV = 195/45R16 76T: 7x16 DP26/28 avec AR= 215/40R16 76T: 7x16 DP26/28 |
| Manufacturer | MG ROVER GROUP LTD, GB-B31 2TB Birmingham |
| Approval date | 21/03/2002 |
| Type approval no. | 1MN316 |