MG ZT-T 190 specifications — approved in Switzerland
190.4 HP
Max power
245.0 Nm
Max torque
220 km/h
Top speed
1 625 kg
Curb weight
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 245.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 8.53 kg/HP |
| Displacement | 2 497 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 25K4F |
| Curb weight | 1 625 kg |
| Gross weight | 2 090 kg |
| Length | 4 791 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 428 mm |
| Wheelbase | 2 746 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 239.0 g/km |
| Consumption | 9.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/45R18 93V/91W: 7.5x18 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MG ROVER GROUP LTD, GB-B31 2TB Birmingham |
| Approval date | 01/10/2001 |
| Type approval no. | 1MN311 |