MICRO Microlino specifications — approved in Switzerland
17.0 HP
Max power
89.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
571 kg
Curb weight
6MG301
| Power | 17.0 HP (12.5 kW) @ 2 536 rpm |
| Torque | 89.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 33.59 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | B00MT2007B00 |
| Curb weight | 571 kg |
| Gross weight | 750 kg |
| Length | 2 519 mm |
| Width | 1 473 mm |
| Height | 1 501 mm |
| Wheelbase | 1 566 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 1+1 |
| Tires | AV+AR= 145/70R13: 4.5x13 / 155/55R14: 4.5x14 |
| Tires (option) | index min.: AV+AR= 71G |
| Manufacturer | MICROLINO ITALIA SRL, 10121 Torino |
| Approval date | 16/03/2022 |
| Type approval no. | 6MG301 |
6MG304
| Power | 16.9 HP (12.4 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 17.9 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 32.72 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / moteur électr. |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | PWT019E01 |
| Curb weight | 553 kg |
| Gross weight | 750 kg |
| Length | 2 519 mm |
| Width | 1 473 mm |
| Height | 1 501 mm |
| Wheelbase | 1 566 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 1+1 |
| Tires | AV+AR= 145/70R13: 4.5x13 / 155/55R14: 4.5x14 |
| Tires (option) | index min.: AV+AR= 71G |
| Manufacturer | MICROLINO ITALIA SRL, 10121 Torino |
| Approval date | 02/12/2024 |
| Type approval no. | 6MG304 |
6MG302
| Power | 16.9 HP (12.4 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 17.9 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 33.2 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / moteur électr. |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | PWT019E01 |
| Curb weight | 561 kg |
| Gross weight | 750 kg |
| Length | 2 519 mm |
| Width | 1 473 mm |
| Height | 1 501 mm |
| Wheelbase | 1 566 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 1+1 |
| Tires | AV+AR= 145/70R13: 4.5x13 / 155/55R14: 4.5x14 |
| Tires (option) | index min.: AV+AR= 71G |
| Manufacturer | MICROLINO ITALIA SRL, 10121 Torino |
| Approval date | 15/06/2023 |
| Type approval no. | 6MG302 |
6MG305
| Power | 8.2 HP (6.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 11.0 Nm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 64.15 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / moteur électr. |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | E6083FAP001A1 |
| Curb weight | 526 kg |
| Gross weight | 750 kg |
| Length | 2 519 mm |
| Width | 1 473 mm |
| Height | 1 501 mm |
| Wheelbase | 1 566 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 1+1 |
| Tires | AV+AR= 145/70R13: 4.5x13 / 155/55R14: 4.5x14 |
| Tires (option) | index min.: AV+AR= 71B |
| Manufacturer | MICROLINO ITALIA SRL, 10121 Torino |
| Approval date | 02/12/2024 |
| Type approval no. | 6MG305 |
6MG303
| Power | 8.2 HP (6.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 11.0 Nm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 66.59 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / moteur électr. |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | E6083FAP001A1 |
| Curb weight | 546 kg |
| Gross weight | 750 kg |
| Length | 2 519 mm |
| Width | 1 473 mm |
| Height | 1 501 mm |
| Wheelbase | 1 566 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 1+1 |
| Tires | AV+AR= 145/70R13: 4.5x13 / 155/55R14: 4.5x14 |
| Tires (option) | index min.: AV+AR= 71B |
| Manufacturer | MICROLINO ITALIA SRL, 10121 Torino |
| Approval date | 25/07/2024 |
| Type approval no. | 6MG303 |