LINHAI Hytrack MP4-8 specifications — approved in Switzerland
18.8 HP
Max power
38.1 Nm
Max torque
65 km/h
Top speed
525 kg
Curb weight
| Power | 18.8 HP (13.8 kW) @ 3 476 rpm |
| Torque | 38.1 Nm |
| Top speed | 65 km/h |
| Weight/power ratio | 27.93 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission |
| Séquentielle 2 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 180-7275N481030 |
| Curb weight | 525 kg |
| Gross weight | 630 kg |
| Length | 2 400 mm |
| Width | 1 215 mm |
| Height | 1 384 mm |
| Wheelbase | 1 455 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= 25x 8-12 : 12x6.0 |
| Tires (option) | AR= 25x10-12 : 12x8.0 |
| Manufacturer | JIANGSU LINHAI POWER MACH.GR.CORP, RC- JIANGSU / CHINA |
| Approval date | 19/02/2025 |
| Type approval no. | 6LB129 |