MINI Cooper S JCW specifications — approved in Switzerland
210.8 HP
Max power
245.0 Nm
Max torque
230 km/h
Top speed
1 215 kg
Curb weight
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 6 950 rpm |
| Torque | 245.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 5.76 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-K-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | W11B16A |
| Curb weight | 1 215 kg |
| Gross weight | 1 570 kg |
| Length | 3 655 mm |
| Width | 1 688 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| Energy category | G |
| Tires | 195/55R16 87V: 6 1/2x16 DP48 / 175/60R16 82Q M+S: 5 1/2x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/45R17 84V: 7x17 DP48 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 29/09/2005 |
| Type approval no. | 1MN422 |