MITSUBISHI Eclipse GS 16V specifications — approved in Switzerland
141.4 HP
Max power
179.0 Nm
Max torque
217 km/h
Top speed
1 395 kg
Curb weight
| Power | 141.4 HP (104.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 179.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 217 km/h |
| Weight/power ratio | 9.87 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4G63 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 750 kg |
| Length | 4 385 mm |
| Width | 1 745 mm |
| Height | 1 295 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 226.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 91V: 6.0x15 ET46 |
| Manufacturer | MITSUBISHI MOTOR MANUFACTURING, USA-61761 NORMAL ILLINOIS |
| Approval date | 02/10/1996 |
| Type approval no. | 1MK320 |