RENAULT Kangoo dCi 75 specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
150 km/h
Top speed
1 395 kg
Curb weight
1RC279
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 150 km/h |
| Weight/power ratio | 18.65 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KE6 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.60 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 01/06/2015 |
| Type approval no. | 1RC279 |
1RC280
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 18.65 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KE6 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 529 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.60 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 01/06/2015 |
| Type approval no. | 1RC280 |
1RC281
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 18.65 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KE6 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 112.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.00x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 01/06/2015 |
| Type approval no. | 1RC281 |