RENAULT Mégane Coupé specifications — approved in Switzerland
146.9 HP
Max power
185.0 Nm
Max torque
212 km/h
Top speed
1 170 kg
Curb weight
1RA112
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 185.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed |
| 212 km/h |
| Weight/power ratio | 7.96 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F7RD7 |
| Curb weight | 1 170 kg |
| Gross weight | 1 575 kg |
| Length | 3 931 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 366 mm |
| Wheelbase | 2 457 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 218.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/55R15 84V: 6.50x15 DP44 |
| Tires (option) | 195/50R16 84V: 6.50x16 DP44 |
| Tow cap. (unbraked) | 585 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 28/12/1995 |
| Type approval no. | 1RA112 |
1RA201
| Power | 113.6 HP (83.5 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 10.12 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F3RQ7 |
| Curb weight | 1 150 kg |
| Gross weight | 1 570 kg |
| Length | 3 931 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 366 mm |
| Wheelbase | 2 457 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5.50x14 DP36, 6.00x14 DP36 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 16/12/1997 |
| Type approval no. | 1RA201 |
1RA161
| Power | 113.6 HP (83.5 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.86 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F3RP7 |
| Curb weight | 1 120 kg |
| Gross weight | 1 540 kg |
| Length | 3 931 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 366 mm |
| Wheelbase | 2 457 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 193.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5.50x14 DP36, 6.00x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 560 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 10/01/1997 |
| Type approval no. | 1RA161 |
1RA111
| Power | 113.6 HP (83.5 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.86 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F3R?7 |
| Curb weight | 1 120 kg |
| Gross weight | 1 540 kg |
| Length | 3 931 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 366 mm |
| Wheelbase | 2 457 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 203.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14: 185/60R14: 5.50x14 DP36: 6.00x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 560 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 28/12/1995 |
| Type approval no. | 1RA111 |
1RA278
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.29 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F3RP7 |
| Curb weight | 1 120 kg |
| Gross weight | 1 540 kg |
| Length | 3 931 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 366 mm |
| Wheelbase | 2 457 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 193.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5.50x14 DP36, 6.00x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 560 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 21/10/1998 |
| Type approval no. | 1RA278 |
1RA279
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 10.57 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F3RQ7 |
| Curb weight | 1 150 kg |
| Gross weight | 1 570 kg |
| Length | 3 931 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 366 mm |
| Wheelbase | 2 457 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5.50x14 DP36, 6.00x14 DP36 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 21/10/1998 |
| Type approval no. | 1RA279 |
1RA117
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 137.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 12.47 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K7MB7 |
| Curb weight | 1 120 kg |
| Gross weight | 1 530 kg |
| Length | 3 931 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 366 mm |
| Wheelbase | 2 457 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 206.0 g/km |
| Consumption | 8.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/70R13 82T: 5.50x13 DP36 |
| Tires (option) | 175/65R14 82T: 5.50x14 DP36 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 13/02/1996 |
| Type approval no. | 1RA117 |