RENAULT Megane 115 specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
190.0 Nm
Max torque
185 km/h
Top speed
1 297 kg
Curb weight
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 11.22 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F F4 |
| Curb weight | 1 297 kg |
| Gross weight | 1 848 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 645 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 25/06/2015 |
| Type approval no. | 1RC286 |