RENAULT Scenic dCi150 specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
360.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
1 722 kg
Curb weight
1RC157
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.51 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R C6 |
| Curb weight | 1 722 kg |
| Gross weight | 2 323 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/50R17 98V: 7.0x17 DP47-49 (JZM6B3) |
| Tires (option) | 225/45R18 95W: 7.5x18 DP47/52 (JZZ6B3) |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/03/2014 |
| Type approval no. | 1RC157 |
1RC155
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.78 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R C6 |
| Curb weight | 1 612 kg |
| Gross weight | 2 099 kg |
| Length | 4 366 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/50R17 98V: 7.0x17 DP47-49 |
| Tires (option) | 225/45R18 95W: 7.5x18 DP47/52 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/03/2014 |
| Type approval no. | 1RC155 |
1RC156
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.32 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R C6 |
| Curb weight | 1 693 kg |
| Gross weight | 2 323 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 772 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/50R17 98V: 7.0x17 DP47-49 |
| Tires (option) | 225/45R18 95W: 7.5x18 DP47/52 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/03/2014 |
| Type approval no. | 1RC156 |
1XG645
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.32 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R C6 |
| Curb weight | 1 693 kg |
| Gross weight | 2 323 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/50R17 98V: 7.0x17 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R18 95W: 7.5x18 DP47-52 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 08/01/2014 |
| Type approval no. | 1XG645 |
1RB961
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.51 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R C6 |
| Curb weight | 1 722 kg |
| Gross weight | 2 323 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/50R17 98V: 7.0x17 DP49 (JZM6B3) |
| Tires (option) | 225/45R18 95W: 7.5x18 DP47/52 (JZZ6B3) |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 16/07/2013 |
| Type approval no. | 1RB961 |
1RB959
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.78 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R C6 |
| Curb weight | 1 612 kg |
| Gross weight | 2 099 kg |
| Length | 4 366 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/50R17 98V: 7.0x17 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R18 95W: 7.5x18 DP47/52 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 16/07/2013 |
| Type approval no. | 1RB959 |
1RB960
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.32 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R C6 |
| Curb weight | 1 693 kg |
| Gross weight | 2 323 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 772 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/50R17 98V: 7.0x17 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R18 95W: 7.5x18 DP47/52 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 16/07/2013 |
| Type approval no. | 1RB960 |
1RB728
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.78 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R C6 |
| Curb weight | 1 612 kg |
| Gross weight | 2 099 kg |
| Length | 4 366 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 678 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/50R17 98V: 7.0x17 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R18 95W: 7.5x18 DP47-52 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/09/2012 |
| Type approval no. | 1RB728 |
1RB729
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.32 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R C6 |
| Curb weight | 1 693 kg |
| Gross weight | 2 323 kg |
| Length | 4 573 mm |
| Width | 1 845 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/50R17 98V: 7.0x17 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R18 95W: 7.5x18 DP47-52 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/09/2012 |
| Type approval no. | 1RB729 |