SAAB 900 Cabrio 2.3i specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
210.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 435 kg
Curb weight
1SA122
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 210.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.59 kg/HP |
| Displacement | 2 290 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B234I |
| Curb weight | 1 435 kg |
| Gross weight | 1 780 kg |
| Length | 4 637 mm |
| Width | 1 711 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 231.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15 88H / M+S 87T 195/60R15 88H 6.5x15 DP49 6x15 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R16 87H 6.5x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 09/09/1997 |
| Type approval no. | 1SA122 |
1SA104
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 210.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.59 kg/HP |
| Displacement | 2 290 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B234I |
| Curb weight | 1 435 kg |
| Gross weight | 1 780 kg |
| Length | 4 637 mm |
| Width | 1 711 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 231.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15, 195/60R15: 6x15 DP49, 6.5x15 DP49 |
| Tires (option) | 205/50R16: 6.5x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | SAAB AUTOMOBILE AB, S-461 80 TROLLHAETTAN |
| Approval date | 20/09/1996 |
| Type approval no. | 1SA104 |