SAM EV II specifications — approved in Switzerland
15.8 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
631 kg
Curb weight
| Power | 15.8 HP (11.6 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Weight/power ratio | 39.94 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | s |
| Drivetrain |
| AR |
| Engine | KTY83-110 |
| Curb weight | 631 kg |
| Gross weight | 720 kg |
| Length | 3 070 mm |
| Width | 1 580 mm |
| Height | 1 590 mm |
| Wheelbase | 2 340 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 145/70R13 71J: 4.5x13 DP45 acier, 5.0x13 DP45 AL |
| Tires (option) | AR= 175/70R14 84J: 5.5x14 DP39 acier ou AL |
| Manufacturer | IMPACT AUTOMOTIVE TECHN. Sp.zo.o., PL 05-800 Pruszkov Poland |
| Approval date | 20/01/2009 |
| Type approval no. | 6SF901 |