IPS Ranger 700XP specifications — approved in Switzerland
17.7 HP
Max power
37.1 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
615 kg
Curb weight
| Power | 17.7 HP (13.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 37.1 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 34.75 kg/HP |
| Displacement | 684 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | EH0680LE |
| Curb weight | 615 kg |
| Gross weight | 770 kg |
| Length | 2 820 mm |
| Width | 1 450 mm |
| Height | 1 890 mm |
| Wheelbase | 1 900 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 3 |
| Tires | AV= AT25x10-12, AT26x8-12: 12x6.0 index min. AV= 50F |
| Tires (option) | AR= AT25x12.5-12, AT25x11-12, AT26x11-12: 12x8.0 AR= 51F |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 12/04/2007 |
| Type approval no. | 6IA614 |