SAME Argon 60 DT specifications — approved in Switzerland
59.8 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
2 320 kg
Curb weight
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 2 350 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 38.8 kg/HP |
| Displacement | 2 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 16 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.3A4 |
| Curb weight | 2 320 kg |
| Gross weight | 4 500 kg |
| Length | 3 730 mm |
| Width | 1 605 mm |
| Height | 2 300 mm |
| Wheelbase | 2 056 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/s.d. |
| Tires | AV= 11.2R20 111A8 320/70R20 113A8 |
| Tires (option) | AR= 14.9R28 128A8 420/70R28 133A8 |
| Tow cap. (braked) | 18 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 08/05/2003 |
| Type approval no. | 4SA156 |