SAME Delfino 60 specifications — approved in Switzerland
59.2 HP
Max power
220.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
1 670 kg
Curb weight
4SA457
| Power | 59.2 HP (43.5 kW) @ 2 800 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 30 km/h |
| Weight/power ratio | 28.21 kg/HP |
| Displacement | 2 216 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 6359/2800 |
| Curb weight | 1 670 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 3 136 mm |
| Width | 1 360 mm |
| Height | 2 098 mm |
| Wheelbase | 1 800 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8 / 6.50-16 99A8 / 200/70R16 94A8 / 240/70R16 104A8 /80R24 154A8, 270/95R32 134B |
| Tires (option) | AR= 360/70R24 122A8 / 280/85R24 115A8 / 320/70R20 113A8 / 360/70R20 120A8 80R38 166A8, 270/95R48 144B |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 21/09/2023 |
| Type approval no. | 4SA457 |
4SA382
| Power | 59.2 HP (43.5 kW) @ 2 800 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 27.79 kg/HP |
| Displacement | 2 216 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 6359/2800 |
| Curb weight | 1 645 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 3 136 mm |
| Width | 1 360 mm |
| Height | 2 098 mm |
| Wheelbase | 1 800 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/acec cabine |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8 / 6.50-16 99A8 / 200/70R16 94A8 / 240/70R16 104A8 / 260/70R16 109A8 / 27x8.50-15 88B |
| Tires (option) | AR= 360/70R24 122A8 / 280/85R24 115A8 / 320/70R20 113A8 / 360/70R20 120A8 / 320/70R24 116A8 / 13.6-16 102A6 |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 21/10/2020 |
| Type approval no. | 4SA382 |