SAME Diamond 230 specifications — approved in Switzerland
229.8 HP
Max power
940.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
8 620 kg
Curb weight
| Power | 229.8 HP (169.0 kW) @ 2 350 rpm |
| Torque | 940.0 Nm @ 1 470 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 37.51 kg/HP |
| Displacement | 7 146 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (AV= déclenchable) |
| Engine | BF6M1013FC (Code CE169T) |
| Curb weight | 8 620 kg |
| Gross weight | 13 350 kg |
| Length | 5 233 mm |
| Width | 2 500 mm |
| Height | 3 200 mm |
| Wheelbase | 3 089 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 18.4R34 144 A8 18.4R34 157 A8 520/70R34 148 A8 520/70R34 148 A8 520/70R34 148 A8 |
| Tires (option) | AR= 20.8R42 155 A8 20.8R42 163 A8 580/70R42 158 A8 620/70R42 160 A8 620/70R42 166 A8 |
| Tow cap. (braked) | 26 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 06/09/2002 |
| Type approval no. | 4SA147 |