SAME Frutteto CVT 115S specifications — approved in Switzerland
120.0 HP
Max power
517.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 675 kg
Curb weight
4SA407
| Power | 120.0 HP (88.2 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 517.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 30.63 kg/HP |
| Displacement | 3 850 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | hm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF2 4093TA |
| Curb weight | 3 675 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 996 mm |
| Width | 1 320 mm |
| Height | 2 425 mm |
| Wheelbase | 2 216 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8 / 210/95R16 106A8 / 280/70R18 116A8 / 240/70R16 104A8 / 260/70R16 109A8 / 250/75R16 120G |
| Tires (option) | AR= 420/70R24 130A8 / 320/85R28 124A8 / 420/70R28 145A8 / 360/70R24 122A8 / 440/65R24 128D / 360/80R24 138D |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 12/01/2022 |
| Type approval no. | 4SA407 |
4SA406
| Power | 109.6 HP (80.6 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 472.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 33.53 kg/HP |
| Displacement | 3 850 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | hm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF2 4085TA |
| Curb weight | 3 675 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 996 mm |
| Width | 1 320 mm |
| Height | 2 425 mm |
| Wheelbase | 2 216 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 280/70R16 112A8 / 210/95R16 106A8 / 280/70R18 116A8 / 240/70R16 104A8 / 260/70R16 109A8 / 250/75R16 120G |
| Tires (option) | AR= 420/70R24 130A8 / 320/85R28 124A8 / 420/70R28 145A8 / 360/70R24 122A8 / 440/65R24 128D / 360/80R24 138D |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 12/01/2022 |
| Type approval no. | 4SA406 |