SCANIA ?144??6x4 specifications — approved in Switzerland
529.0 HP
Max power
2300.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
3SA110
| Power | 529.0 HP (389.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 2300.0 Nm @ 1 100 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 14 190 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR: essieu 2+3 |
| Engine | DSC1413 |
| Gross weight | 16 750 kg |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/60R22.5: 385/65R22.5: 275/70R22.5: 295/80R22.5: 315/75R22.5 |
| Tires (option) | d'autres variantes avec circonf. de roulement 2830-3739 mm (ETRTO) |
| Manufacturer | SCANIA CV AB, S-15187 SOEDERTAELJE |
| Approval date | 28/03/1996 |
| Type approval no. | 3SA110 |
3SA109
| Power | 459.7 HP (338.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 2030.0 Nm @ 1 100 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 14 190 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR: essieu 2+3 |
| Engine | DSC1415 |
| Gross weight | 16 750 kg |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/60R22,5: 385/65R22,5: 275/70R22,5: 295/80R22,5: 315/75R24,5 |
| Tires (option) | d'autres variantes avec circonf. de roulement 2830-3739 mm (ETRTO) |
| Manufacturer | SCANIA CV AB, S-15187 SOEDERTAELJE |
| Approval date | 28/03/1996 |
| Type approval no. | 3SA109 |